Act Business Center

Τρίτη 28 Μαρτίου 2017

Νίκη με ανατροπή για τον Αλέξανδρο Κιλκίς

Δελτίο τύπου Ακαδημίας Ποδοσφαίρου "Αλέξανδρος" Κιλκίς
Με ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο ο Αλέξανδρος πήρε τους 3 βαθμούς, επικρατώντας με 2-3 της Αναγέννησης Πλαγιάς σε εκτός έδρας ματς, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0.
Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικεί δάφνες αφού και οι δυο ομάδες ήταν φλύαρες με τις ευκαιρίες να τις δημιουργεί η Πλαγιά . Ο Αλέξανδρος είχε ένα δοκάρι με τον Κετικίδη στο 43’ ενώ η γηπεδούχος ένα σουτ που απέκρουσε ο Κοπαλίδης στην αρχή του παιχνιδιού, η οποία είχε την τύχη στο 45´+ να προηγηθεί στο σκορ με αμφισβητούμενο πέναλτι.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 47’ , το σκορ έγινε 2-0 όταν σε μεγάλη μεταβίβαση στην περιοχή πέναλτι του Αλεξάνδρου , επιθετικός έμεινε αμαρκάριστος και με σουτ πέτυχε το τέρμα. Από εκεί και πέρα ο Αλέξανδρος ανέβασε ρυθμό, πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και μείωσε σε 1-2 στο 54’ με «κεραυνό» σουτ του Ντουντούκη έξω από την περιοχή. Στο 66’ ο Αλεξανδρίδης με καταπληκτική ανάποδη κεφαλιά από σέντρα του Βασιλειάδη έκανε το 2-2.

Στο ίδιο λεπτό η γηπεδούχος έμεινε με παίκτη λιγότερο ο οποίος αποβλήθηκε δίκαια με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Την ολική ανατροπή ολοκλήρωσε ο Γιαξής με καρφωτή κεφαλιά από «συστημένη» σέντρα του Ντουντούκη στο 83’. Εκπληκτική εμφάνιση για ακόμη ένα παιχνίδι από τον «μικρό» της ομάδος Busdra Erli ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στο 58’ μετά από σκληρό παίξιμο αντιπάλου.

Τραυματισμός ο οποίος θα εκτιμηθεί από τον γιατρό της Ακαδημίας, και όλοι σε αυτή ευελπιστούν να μην είναι σοβαρός, αφού τόσο ο ίδιος όσο και οι υπόλοιποι «πιτσιρικάδες» του αντρικού τμήματος θα σηκώσουν το βάρος των εναπομεινάντων παιχνιδιών παίρνοντας χρόνο συμμετοχής και βάζοντας θεμέλια για την επόμενη σεζόν με σκοπό το ωραίο ποδόσφαιρο και την δημιουργία νέων ταλέντων.

Σύνθεση : Κοπαλίδης , Βασιλειάδης , Παμπουκίδης , Ψωμιάδης , Τσιμπούκας , Γιαξής , Αλεξανδρίδης (90’+ Μπαρχουνταρασβίλι ) , Busdra (58’ Ορφανίδης ) , Ιωαννίδης (90’+ Μακάριος ), Κετικίδης , Ντουντούκης.